Legalne zatrudnienie cudzoziemców w Polsce - co to oznacza?

Print Drukuj

Szanowni Państwo,

W ramach Regionalnego Planu Działania Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu na 2025r., przygotowaliśmy Państwu cykl pn. „12 informacji na każdy miesiąc 2025 roku Legalnego zatrudnienia z Powiatowym Urzędem Pracy w Brzegu”, dotyczących przepisów i kwestii związanych z legalnym zatrudnieniem cudzoziemców na terenie RP.

Szanowni Państwo, jak już wcześniej Państwa informowaliśmy,  z dniem 1 czerwca 2025r. weszła w życie nowa ustawa o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2025r. poz. 621), która zmieniła częściowo zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Co rozumie się pod pojęciem legalnego i nielegalnego zatrudnienia – przedstawimy Państwu w niniejszej wiadomości.

Nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi, zgodnie z art. 2 pkt. 2 ustawy o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom, oznacza to powierzenie pracy cudzoziemcowi:

a) który nielegalnie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

b) którego podstawa pobytu nie uprawnia do wykonywania pracy (np. wiza turystyczna, tranzytowa), lub

c) bez zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, lub

d) na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w odpowiednim zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wpisanym      do ewidencji oświadczeń, chyba że przepisy prawa dopuszczają ich zmianę lub cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na innej podstawie, lub

e) na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę (w przypadku zezwolenia jednolitego, wykonywania funkcji w zarządach, w zawodach z wysokimi kwalifikacjami itd.), lub

f) bez zawarcia umowy w formie pisemnej.

Podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi musi pozyskać od cudzoziemca jego dane osobowe oraz kopie dokumentów zawierających te dane w celu potwierdzenia jego tożsamości i uzyskania lub potwierdzenia uprawnienia do jego zatrudnienia. Przed rozpoczęciem pracy, pracodawca żąda od pracownika ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium RP. Może także żądać przedstawienia dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium RP przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca. Kopie tych dokumentów należy przechowywać przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca oraz przez okres 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy będący podstawa zatrudnienia uległ rozwiązaniu lub wygasł. (art. 4)

Powierzenie pracy wymaga zawarcia z cudzoziemcem umowy w formie pisemnej. Zgodnie z art. 5 ust. 2, jeżeli umowa będzie sporządzona w języku polskim, a cudzoziemiec nie posługuje się językiem polskim, pracodawca przedstawia na piśmie treść tej umowy w wersji dla niego zrozumiałej. Warto, aby cudzoziemiec oświadczył na piśmie, że zapisy umowy są dla niego zrozumiałe.  Dodatkowo, podmiot powierzający pracę musi poinformować cudzoziemca w formie pisemnej, w języku dla niego zrozumiałym, o prawie wstąpienia do związków zawodowych (art. 5 ust. 4).

Należy także pamiętać o przestrzeganiu przepisów Kodeksu pracy oraz Kodeksu cywilnego - w zależności od rodzaju podpisanej umowy, a także o zgłoszeniu pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W razie pytań - służymy pomocą.

Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu

ul. Armii Krajowej 32, 49-300 Brzeg

Wydział Zatrudnienia i Rozwoju Kariery

pok. 26 (II piętro)

tel. 77 444 13 90 do 92, wew. 140

e-mail: mklimanska@pup.brzeg.pl, mpopiel@pup.brzeg.pl

Informacje o publikacji dokumentu