Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu otrzymał dofinansowanie z programu Erasmus plus na realizację dwuletniego projektu pn. „Europejskie Innowacje Edukacyjne".
Dzięki przyznanej nam nagrodzie jakości w konkursie pn. „Opolska Nagroda Jakości" PUP Brzeg realizuje politykę osiągania najwyższych standardów jakości i innowacyjnych rozwiązań poprzez wszechstronne a także niekonwencjonalne działania.
Jednym z takich działań są mobilności zagraniczne w ramach w/w projektu, podczas których nasi pracownicy mają szansę doskonalić się zawodowo za granicą.
Zajęcia składały się z krótkich prezentacji, dialogu, pracy w parach, pracy grupowej oraz zadań indywidualnych do przygotowania na następny dzień.
Celem szkolenia było nie tylko dostarczenie teorii ale i pobudzenie do refleksji, odkrycie w sobie nowych zasobów, poznanie użytecznych faktów z dziedziny psychologii i eksperymentowanie z praktycznym wykorzystaniem nowych możliwości. Uczestnicy eksplorowali w jaki sposób myśl tworzy doświadczenie, jak działają mechanizmy kreatywności, jak wykorzystać w pracy zawodowej intuicję i inspirację, jak można wzmocnić szansę na innowacyjne, twórcze podejście do celów i problemów.
Zdobytą wiedzę i umiejętności pracownicy PUP Brzeg wykorzystują w pracy zawodowej przy obsłudze klienta, w szczególności z grup de-faworyzowanych m.in. poprzez lepsze zrozumienie potrzeb klientów, skuteczniejsze komunikowanie się, pozbywanie się ograniczającego myślenia, motywowanie do wyznaczania i realizowania inspirujących celów, a także motywowania do ustawicznego szkolenia i podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych na zmieniającym się rynku pracy.
Jedną z okazji do motywowania do uczenia się przez całe życie i upowszechnianie rezultatów naszego projektu była konferencja podsumowująca inny projekt realizowany na zasadach programu Erasmus+ przez Zespół Szkół Ekonomicznych, w ramach którego uczniowie odbywali praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach w Wielkiej Brytanii. Podczas konferencji specjaliści z PUP Brzeg (pośrednik pracy oraz za-ca naczelnika Wydziału Informacji, Rejestracji i Świadczeń) omawiali zagadnienia dotyczące m.in. transferu zasiłku z zagranicy oraz możliwości rozwoju zawodowego i osobistego w krajach Unii Europejskiej.
Wyjazdy zagraniczne uczą tolerancji i otwartości. Poza poszerzeniem wiedzy na temat innych krajów oraz poznania ich środowiska naturalnego uczestnik mobilności zagranicznej ma okazję do wymiany doświadczeń, promowania wiedzy na temat innych kultur, ich podobieństw i różnic. Rozwija w sobie także poczucie bycia częścią Europy, poznaje różnice kulturowe, wypracowuje poszanowanie dla innych, zmienia postrzeganie i wyobrażenie o innych krajach oraz przeciwdziała stereotypom, rasizmowi i ksenofobii.
Tego typu postawa przyczynia się do rozwoju osobistego, rozwoju aktywnego obywatelstwa europejskiego oraz zwiększa szansę na lepsze zatrudnienie.
Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+