Szanowni Państwo,
W ramach Regionalnego Planu Działania Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu na 2025r., przygotowaliśmy Państwu cykl pn. „12 informacji na każdy miesiąc 2025 roku Legalnego zatrudnienia z Powiatowym Urzędem Pracy w Brzegu”, dotyczący przepisów i kwestii związanych z legalnym zatrudnieniem cudzoziemców na terenie RP.
W dzisiejszej publikacji chcielibyśmy przekazać Państwu istotne informacje na temat legalnych form zatrudnienia cudzoziemców w Polsce, które mogą być przydatne w przypadku zatrudniania pracowników spoza Unii Europejskiej. W zależności od statusu prawnego cudzoziemca, istnieje kilka różnych procedur, które umożliwiają legalne zatrudnienie. Oto szczegóły:
1. Zezwolenie na pracę
Zezwolenie na pracę jest wymagane dla cudzoziemców spoza UE, którzy mają zamiar podjąć zatrudnienie w Polsce i wydawane jest w urzędzie wojewódzkim. Istnieją różne typy zezwoleń, w zależności od charakteru pracy:
- Typ A – dla cudzoziemców zatrudnionych przez polskiego pracodawcę.
- Typ B – dla osób pełniących funkcje kierownicze lub zarządzające w polskich firmach.
- Typ C – dla cudzoziemców delegowanych na terytorium Polski na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego.
- Typ D – dla osób zatrudnionych u pracodawcy zagranicznego nieposiadającego oddziału działalności terytorium Polski, którzy są delegowani do pracy w Polsce.
- Typ E – w wyjątkowych przypadkach, np. dla inwestorów.
2. Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
W przypadku obywateli niektórych krajów spoza UE, takich jak: Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina, możliwe jest zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, wydawanego przez powiatowe urzędy pracy, bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę.
- Okres: Pracownik może pracować w Polsce do 24 miesięcy na podstawie jednego oświadczenia.
- Warunki: Pracodawca składa oświadczenie wraz z kompletem załączników w powiatowym urzędzie pracy, który ma 7 dni roboczych na rozpatrzenie wniosku. Jeśli nie ma zastrzeżeń i oświadczenie zostanie zarejestrowane przez urząd, cudzoziemiec może rozpocząć pracę.
3. Zezwolenie na pracę sezonową
Zezwolenie na pracę sezonową dotyczy pracowników z krajów spoza UE, którzy wykonują pracę w Polsce w ramach działalności sezonowej, np. w rolnictwie, ogrodnictwie, turystyce, zgodnie z PKD określonym w rozporządzeniu Ministra do spraw pracy.
- Okres pracy: Maksymalnie 9 miesięcy w roku kalendarzowym.
- Procedura: Pracodawca składa wniosek do powiatowego urzędu pracy o wydanie zezwolenia na pracę sezonową.
4. Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy
Z uwagi na sytuację w Ukrainie, dla obywateli Ukrainy wprowadzono uproszczoną procedurę zatrudnienia. Pracodawcy mogą składać powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy za pośrednictwem portalu praca.gov.pl
- Procedura: Powiadomienie powinno zostać złożone do urzędu pracy, w terminie 7 dni od daty podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy.
W razie pytań, służymy pomocą.
Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu,
ul. Armii Krajowej 32, 49-300 Brzeg
Wydział Usług Rynku Pracy
pok. 26 (II piętro)
tel. 77 444 13 90 do 93, wew. 140
e-mail: mklimanska@pup.brzeg.pl; mpopiel@pup.brzeg.pl