Szanowni Państwo,
W ramach Regionalnego Planu Działania Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu na 2025r., przygotowaliśmy Państwu cykl pn. „12 informacji na każdy miesiąc 2025 roku legalnego zatrudnienia z Powiatowym Urzędem Pracy w Brzegu”, dotyczący przepisów i kwestii związanych z legalnym zatrudnieniem cudzoziemców na terenie RP.
Szanowni Państwo, z dniem 1 czerwca 2025r. wchodzi w życie nowa ustawa o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U.z 2025r. poz. 621), która to nieco zmienia zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce.
W niniejszej informacji chcielibyśmy się skupić na procedurze legalnego zatrudniania cudzoziemców na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom.
Organem właściwym do składania oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi jest starosta, który upoważnia do tego działania powiatowy urząd pracy.
Co na początku?
W pierwszej kolejności, podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi pozyskuje od niego jego dane osobowe, tj. imię i nazwisko, obywatelstwo, nazwę, serię, numer, datę wydania i datę ważności dokumentu podróży oraz numer PESEL bądź datę urodzenia (art. 4 ust. 1). Przed rozpoczęciem pracy, pracodawca żąda od cudzoziemca przedstawienia ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium RP oraz przechowuje kopię tych dokumentów przez cały okres wykonywania pracy, a także przez okres 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zakończono pracę (art. 4 ust. 2, 4 i 6).
Składanie oświadczenia
Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi składa się za pomocą strony praca.gov.pl, jeżeli m.in.(art. 61 ust. 1):
- cudzoziemiec jest obywatelem Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Mołdawii lub Armenii,
- będzie wykonywał pracę na terytorium RP,
- okres wykonywania pracy określony w oświadczeniu nie będzie dłuższy niż 24 miesiące.
Jeżeli oświadczenie nie spełnia warunków z art. 61 ust. 1, czyli np. zostanie złożone w wersji papierowej, to będzie pozostawało bez rozpoznania (art. 61 ust.2).
Do oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi dołącza się (art. 62 ust. 3):
- tzw. oświadczenie o niekaralności podpisane przez podmiot zatrudniający (które będzie trzeba dodać jako załącznik jedynie w przypadku, jeżeli oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi będzie składał pełnomocnik),
- dokumenty potwierdzające okoliczności określone w oświadczeniu, tj. kopię paszportuz wypełnionymi stronami, jeżeli np. posiada wizę, czy stempel z urzędu wojewódzkiego (póki co obowiązuje stare rozporządzenie, zgodnie z którym należy dołączać tylko kopię paszportu)
- potwierdzenie dokonania opłaty (w wysokości 100 zł).
W imieniu starosty, powiatowy urząd pracy weryfikuje poprawność złożonego oświadczenia, a także sprawdza, czy podmiot zatrudniający m.in.: dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, dopełnia obowiązku zgłaszania do ubezpieczeń społecznych, nie zalega z uiszczaniem podatków, itd. (art. 13 ust. 1 pkt 1 lit. c-n, pkt 2 lub 4-11).
Oświadczenie wpisane do ewidencji i co dalej?
Pracodawca, którego oświadczenie zostało wpisane do ewidencji (art. 68 ust. 1):
- uwzględnia w umowie warunki określone w oświadczeniu,
- przekazuje do powiatowego urzędu pracy kopię umowy z cudzoziemcem w języku polskim, przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego),
- dostosowuje wysokość wynagrodzenia cudzoziemca do kwoty nie niższej niż minimalne wynagrodzenie,
- podwyższa je proporcjonalnie do zwiększenia wymiaru czasu pracy,
- przekazuje cudzoziemcowi oświadczenie o powierzeniu pracy wpisane do ewidencji.
Umowa
Zgodnie z art. 5 ust. 2, jeżeli umowa będzie sporządzona w języku polskim, a cudzoziemiec nie posługuje się językiem polskim, pracodawca przedstawia na piśmie treść tej umowy w wersji dla niego zrozumiałej. Warto, aby cudzoziemiec oświadczył na piśmie, że zapisy umowy są dla niego zrozumiałe. Dodatkowo, podmiot powierzający pracę musi poinformować cudzoziemca w formie pisemnej, w języku dla niego zrozumiałym, o prawie wstąpienia do związków zawodowych (art. 5 ust. 4).
Informacja o podjęciu, niepodjęciu i zakończeniu pracy (art. 70)
Polski podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, którego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, powiadamia starostę, który dokonał wpisu, za pośrednictwem praca.gov.pl, o:
- podjęciu pracy przez cudzoziemca – w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy;
- niepodjęciu pracy przez cudzoziemca – w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń.
Pracodawca ma obowiązek również zgłosić informację, że cudzoziemiec nie podejmie pracy lub zakończył pracę przed dniem zakończenia pracy określonym w tym oświadczeniu. Wskutek tych powiadomień, wpis oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń ulega unieważnieniu z mocy prawa.
WAŻNE! Do oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanych do ewidencji oświadczeń na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnieniai instytucjach rynku pracy stosuje się przepisy nowej ustawy, czyli jest obowiązek składania informacji o podjęciu, niepodjęciu i zakończeniu pracy, a także - jeżeli praca rozpocznie się od 1 czerwca i później, to należy dostarczyć umowę do urzędu (art. 103 ust. 3).
Powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy pozostają bez zmian i na chwilę obecną w dalszym ciągu obowiązują.
W razie pytań, służymy pomocą.
Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu
ul. Armii Krajowej 32, 49-300 Brzeg
Wydział Usług Rynku Pracy
pok. 26 (II piętro)
tel. 77 444 13 90 do 92, wew. 140
e-mail: mklimanska@pup.brzeg.pl; mpopiel@pup.brzeg.pl