Zgodnie z założeniami tej ustawy w zakresie legalnej pracy:
- obywatel Ukrainy, który przybył na terytorium Polski od dnia 24 lutego 2022r., jak również obywatel Ukrainy, który wcześniej przebywał i aktualnie przebywa legalnie w Polsce, może podjąć legalnie pracę u każdego pracodawcy w Polsce bez żadnych dodatkowych formalności (tzn. nie musi posiadać zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy);
- pracodawca ma jednak obowiązek zgłosić fakt podjęcia pracy przez każdego obywatela Ukrainy korzystającego ze swobodnego dostępu do rynku pracy do właściwego Powiatowego Urzędu Pracy poprzez system elektroniczny praca.gov.pl w ciągu 14 dni od podjęcia pracy.
Pracodawca, który zatrudni obywatela Ukrainy ma jeden obowiązek do wypełnienia – zgłoszenie tego faktu w ciągu 14 dni do powiatowego urzędu pracy.
Na stronie www.praca.gov.pl dostępny jest specjalny wniosek elektroniczny - kafelek „Zatrudnianie cudzoziemców".
Następnie należy wybrać kafelek „Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy". Należy wybrać urząd pracy, do którego zostanie złożony wniosek.
Ponadto przypominamy, że oprócz obowiązkowego zgłoszenia zatrudnienia obywatela Ukrainy
w systemie elektronicznym: praca.gov.pl nadal obowiązują zasady zatrudnienia cudzoziemców
- Pracodawca ma obowiązek zawrzeć z cudzoziemcem umowę w formie pisemnej (niezależnie od rodzaju umowy), a wcześniej przedstawić cudzoziemcowi jej tłumaczenie na język zrozumiały dla cudzoziemca. Rodzaj umowy powinien być dostosowany do charakteru pracy. Uwaga! Zawarcie umowy o dzieło nie może być sposobem na obejście przepisów kodeksu pracy czy zmniejszenie kosztów zatrudnienia cudzoziemca. Zawarcie umowy cywilnoprawnej w warunkach, kiedy powinna być zawarta umowa o pracę stanowi naruszenie przepisów prawa pracy i jest karane grzywną.
- Pracodawca zatrudniający cudzoziemca ma wobec niego takie same obowiązki jak wobec obywatela polskiego w zakresie:
- zapewnienia, określonego przepisami, minimalnego wynagrodzenia - jeżeli praca jest powierzana w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia (w przypadku mowy o pracę minimalne miesięczne wynagrodzenie dla pracy na cały etat wynosi 3.010,00 brutto, dla umów zlecenia 19,70 brutto na godzinę);
- zgłoszenia w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia pracy do ubezpieczenia społecznego
i zdrowotnego oraz comiesięcznego terminowego odprowadzania do ZUS składek odpowiedniej wysokości; - wypełniania prawa podatkowego - np. obliczania, pobierania i wypłacania zaliczek na podatek dochodowy;
- przestrzegania przepisów Kodeksu Pracy - żaden pracownik, niezależnie od obywatelstwa, nie może być dyskryminowany w miejscu pracy.
Dyrektor
Powiatowego Urzędu Pracy
w Brzegu
Anna Soroczyńska
Powiatowego Urzędu Pracy
w Brzegu
Anna Soroczyńska