Nabór wniosków KFS na kształcenie ustawiczne ze środków limitu podstawowego i Rezerwy Ministra - Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu

Rynek pracy

Nabór wniosków KFS na kształcenie ustawiczne ze środków limitu podstawowego i Rezerwy Ministra

 

 

 

OGŁOSZENIE

O NABORZE WNIOSKÓW O PRZYZNANIE ŚRODKÓW Z LIMITU PODSTAWOWEGO ORAZ ŚRODKÓW REZERWY KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO
NA FINANSOWANIE KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓW.

Nabór wniosków będzie prowadzony od  16.07.2025 r.  do  21.07.2025 r.
Logo KFS

 

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu dysponuje środkami Krajowego Funduszu  Szkoleniowego  w tym:

  1. Środkami finansowymi Limitu podstawowego KFS w wysokości: 21.119,80zł przeznaczonymi  na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców oraz
  2. Środkami  finansowymi z Rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  KFS  w wysokości : 174.121,00zł

W związku z powyższym , w okresie  16.07.2025r.  do 21.07.2025 r.  odbędzie się  nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z : Limitu podstawowego KFS oraz środków Rezerwy  KFS na sfinansowanie  kształcenia ustawicznego.

I. Minister właściwy ds. pracy określił następujące priorytety wydatkowania środków z Limitu Podstawowego Krajowego Funduszu Szkoleniowego  w 2025 r.:

Priorytet 1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub województwie.

Priorytet 2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.

Priorytet 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 r .

Priorytet 4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.

Priorytet 5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznego przyjaznych środowisk pracy poprzez mi. Szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie  ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.

Priorytet 6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób  na rynku pracy.

Priorytet 7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych
i opiekuńczych.

Priorytet 8. Rozwój umiejętności cyfrowych.

Priorytet 9. Wsparcie  rozwoju umiejętności związanych z transformacją  energetyczną.

Priorytet 14. Wsparcie rozwoju  umiejętności i kwalifikacji w związku z wprowadzeniem elastycznego czasu pracy  z zachowaniem poziomu wynagrodzenia  lub rozpowszechnianiem w firmach work-life-balance.

II.Priorytety wydatkowania środków z tzw. Rezerwy  Ministra ustalonymi przez Radę Rynku Pracy;

Priorytet 10. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 r.ż.

Priorytet 11. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

Priorytet 12. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem .

Priorytet 13. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określają na podstawie  wybranych  przez siebie dokumentów strategicznych, analiz  czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.

Wysokość dofinansowania wnioskowanego kształcenia wynosi:

100 % - kosztów  kształcenia dla mikroprzedsiębiorstw,

80% - kosztów kształcenia  dla pozostałych  przedsiębiorstw i instytucji publicznych,

ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Ważne Informacje :

I. Pracodawca chcący ubiegać się o środki z Limitu podstawowego KFS w ramach naboru może złożyć 1 wniosek na kształcenie ustawiczne pracodawcy i pracowników określając co najmniej 1 z priorytetów z tzw. puli ministra ( priorytet 1-9,14).

II. Pracodawca chcący ubiegać się o środki z tzw. Rezerwy Ministra KFS w ramach naboru może złożyć 1 wniosek na kształcenie ustawiczne pracodawcy i pracowników określając co najmniej 1 z priorytetów (priorytety 10-13).

III.W przypadku złożenia wniosków na kształcenie ustawiczne ze środków limitu podstawowego oraz środków rezerwy,  wydatek  nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

IV. Wnioski są rozpatrywane do  limitów w środków przeznaczonych na ten cel.

V. Z uwagi na czas rozpatrywania wniosków oraz konieczność zawarcia umów przed terminem rozpoczęcia kształcenia ustawicznego, pracodawca przy planowaniu terminu szkolenia powinien uwzględnić okres 30 dni, począwszy od dnia złożenia wniosku, który będzie przeznaczony na dokonanie oceny formalnej oraz merytorycznej wniosków.

VI. Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu przypomina iż:

Skorzystać ze środków KFS nie mogą m.in.:

  1. osoby prowadzące działalność gospodarczą niezatrudniające pracownika na podstawie umowy o pracę,
  2. osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej -  zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są to: małżonek, dzieci własne lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice oraz macocha i ojczym, pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujące przy prowadzeniu działalności,
  3. lekarze i lekarze dentyści, którzy chcą sfinansować szkolenia specjalizacyjne i staże podyplomowe wraz z kosztami obsługi określone w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także pielęgniarki i położne które chcą sfinansować specjalizacje, o których mowa  w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej,
  4. pracownicy będący na: urlopie, macierzyńskim / ojcowskim / wychowawczym,  urlopie bezpłatnym.
  5. osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego
    (z wyjątkiem sytuacji, gdy osoby te zatrudnione są na umowę o pracę 
    w spółce),
  6. prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jedynym lub większościowym udziałowcem,
  7. osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych,
  8. pracodawcy chcący realizować samodzielnie kształcenie ustawiczne dla swoich pracowników, bez udziału zewnętrznych instytucji szkoleniowych.

VII. Dopuszcza się negocjacje z pracodawcą treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewniania najwyższej  jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

VIII. Finansowane będą wyłącznie formy kształcenia kończące się otrzymaniem uprawnienia, certyfikatu lub innego dokumentu, potwierdzającego uzyskanie lub uaktualnienie kompetencji do celów zawodowych.

IX. Środki KFS przyznane na kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników stanowią pomoc de minimis.

X. Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu rozpatruje wnioski kompletne, wraz z załącznikami.
W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo lub jest niekompletny, urząd wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia lub uzupełnienia.
XI. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na pismie, w przypadku:

  1. nieusunięcia braków we wniosku,
  2. niedołączenia załączników wymaganych do wniosku.

UWAGA!

Do rozpatrzenia będzie kwalifikował się wniosek pracodawcy, który spełnia wymagania  przynajmniej  jednego z wymienionych  wyżej priorytetów ustalonych przez ministra właściwego do spraw pracy.

XII. Wniosek prawidłowo złożony zostanie oceniony przez Komisje ds. rozpatrywania wniosków pracodawców na kształcenie ustawiczne wg. punktacji zgodnie z załącznikiem nr 1.

Organ udziela wsparcia w pierwszej kolejności firmom, które uzyskają największa ilość punktów. Wnioski rozpatrywane są do limitu posiadanych środków.

Organ zastrzega sobie prawo do negocjacji ilości przyznanych szkoleń oraz ich cen.

W sytuacji kiedy wnioski w ocenie uzyskają taka samą liczbę punktów a limit finansowy będzie niewystarczający na pokrycie całego zapotrzebowania, wówczas zastosowane będą następujące, dodatkowe kryteria oceny: data oraz godzina wpływu wniosku do PUP Brzeg.

XIII. Wzór wniosku oraz załączniki a także „Barometr zawodów 2025 r.” dla powiatu brzeskiego oraz dla województwa opolskiego można pobrać na stronie: brzeg.praca.gov.pl w zakładce: Dla pracodawców i przedsiębiorców a następnie dokumenty do pobrania.

Wniosek można składać:

  1. w formie tradycyjnej – papierowej na aktualnie obowiązujących drukach,
    w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu ul. Armii Krajowej 32 lub przesyłając pocztą bądź kurierem. W przypadku wniosków przesyłanych do Urzędu pocztą decyduje data stempla pocztowego.
  2. W przypadku wniosków złożonych w skrzynce znajdującej przed Urzędem Pracy, dokumenty należy złożyć do godziny 15:30. Wnioski złożone po godzinie 15:30 będą stemplowane z datą dnia następnego.
  3. lub elektronicznie za pośrednictwem portalu praca.gov.pl – Wnioski o usługi
    i świadczenia z urzędu → Pismo do urzędu (PSZ-PU). W punkcie 3 pisma: DANE SPRAWY Rodzaj sprawy należy wpisać „Wniosek  KFS" → do pisma należy dołączyć zeskanowany, podpisany podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym wniosek wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami (tylko i wyłącznie w formacie pdf
    )
    lub przez e-doręczenia na adres skrzynki: AE:PL-67940-73944-HRJTC-16

Zabrania się jakiejkolwiek modyfikacji wniosku oraz załączników.

O sposobie rozpatrzenia wniosku pracodawca zostanie poinformowany pisemnie.

Informacji szczegółowych udzielają:

specjaliści ds. rozwoju zawodowego oraz starszy doradca zawodowy

pokój nr 29

tel. 77 444 13 90 do 92 wew. 159

Załączniki

  • 1.721,90 zł Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych
  • 2.066,30 zł Stypendium dla bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia
  • 861,00 zł Dodatek aktywizacyjny
  • do 53.773,70 zł Środki dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej
Artykuły prawne

Zobacz akty prawne dotyczące bezrobocia i promocji zatrudnienia

Zobacz

5,0%Stopa bezrobocia w Polsce  

Stan na koniec maja 2025 r.

wykres statystyki

Ogłoszenie o realizacji projektu

OGŁOSZENIE O ROZPOCZĘCIU REALIZACJI PROJEKTU     Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu informuje, że rozpoczął realizację projektu pn. Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez zatrudnienia realizowana przez PUP w Brzegu (I), w ramach Działania 5.1 Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez zatrudnienia realizowana przez PUP...

Nabór nr 7 wniosków na dotacje z projektu "Młodzi przedsiębiorcy"

Dyrektor PUP Brzeg ogłasza nabór nr 7 wniosków o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej do projektu pn. "Młodzi przedsiębiorcy". Wnioski o dotację można składać od dnia 14.06.2022 r. do dnia 29.06.2022 r. Pozostało środków na udzielenie 1 dotacji dla osoby bezrobotnej, która nie ukończyła...

Nabór nr 6 wniosków na dotacje z projektu "Młodzi przedsiębiorcy"

Informujemy, że rozpoczęliśmy nabór nr 6 wniosków o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej do projektu pn. "Młodzi przedsiębiorcy". Wnioski można składać od dnia 20.05.2022 r. do dnia 06.06.2022 r. Maksymalna kwota dotacji to 31 488,00 zł. Do rozdysponowania...

Nabór nr 5 wniosków na dotacje z projektu "Młodzi przedsiębiorcy"

Informujemy, że rozpoczęliśmy nabór nr 5 wniosków o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej do projektu pn. "Młodzi przedsiębiorcy". Wnioski można składać od dnia 25.04.2022 r. do dnia 16.05.2022 r. Maksymalna kwota dotacji to 31 488,00 zł. Szczegóły w załącznikach. ...